Jak vybírat ponožky na běhání?

Jak vybírat ponožky na běhání?

Běžecké ponožky a jejich správný výběr .. aneb jak se správně starat o svoje nohy. Víte co všechno si pohlídat a jakou zvolit správnou velikost ponožek? Víte jak vybrat správný materiál. Nabízíme vám 5 klíčových parametrů, podle kterých se můžete orientovat při výběru vhodných běžeckých ponožek a podkolenek.

Odvod vlhkosti

Hraje mimořádně důležitou roli. Kanálky pro odvod vlhkosti z povrchu kůže pomocí speciálních pletařských konstrukcí jsou už vlastností moderních pletenin jako je například COOLMAX, POLYPROPYLEN, DRYTEX… Tyto typy vláken dokážou odvést vlhkost do vyšší vrstvy ponožky. Jedná se o hydrofobní vlákna, které transformují vlhkost a díky tomu omezí vznik vlhkosti a tvorbě nepříjemných bakterií a plísní. Naopak použití nevhodných materiálů a špatného poskládání do vrstev má tendenci zadržovat vlhkost a podpoře vzniku množení nepříjemných bakterií na povrchu kůže, zápachu a plísní. Vlna zase hřeje, ale hůře schne, výhodou ale je, že hřeje, i když jsou ponožky vlhké. Běžec sice vodu subjektivně necítí, ale až v kombinaci vlny, syntetických materiálů a vhodného poskládání do vrstev vznikne ponožka, která udrží nohy v suchu a bezpečí. Funkční ponožky proti pocení dokážou odvést dobrou práci.

 

Termoefekt

Optimální teplota nohy v botě je při běhání jednou z nejdůležitějších věcí. Nadměrné pocení může způsobit nepříjemné zdravotní problémy. Naopak studené nohy mohou vést k promrznutí, nastydnutí a zcela degradovat příjemný zážitek z běhu. Při chladném počasí je samozřejmě lepší vybavit se silnějšími ponožkami, kdo má raději teplo může nasadit teplé podkolenky. Při výběru však vyhledávejte především funkční materiály s příměsí vlny. Dokáží zpracovat pot a dobře odvádět vlhkost. V létě naopak vybírejte ponožky odlehčené na nártu takzvanou ventilační mřížkou a volit spíše materiály jako COOLMAX, DRYTEX, které navíc rychle schnou.

Regenerace

Čím dál více jsou oblíbené kompresní podkolenky, kompresky. Mají schopnost urychlit regeneraci, napomáhat lepšímu prokrvení a snížit tak zátěž na organismus a celkovou únavu. U kompresních podkolenek dbejte na to, aby nedošlo k nadměrnému stažení. Při chladném počasí může špatné prokrvení způsobit, že vám bude zima na nohy. Důležitou roli hraje i materiál podkolenek či ponožek. Vedle odvodu vody má důležité zdravotní aspekty. Například merino vlna v kombinaci s polypropylenem s ionty stříbra dokáže působit antibakteriálně, protizánětlivě, antialergicky a výrazně utlumit zápach.

 

Velikost

Pokud si nejste jisti správnou velikostí, je dobré nahlédnout do tabulky velikostí a podle délky chodidla v cm (metrické číslování) zvolit vhodnou troj-velikost nebo dvou-velikost dle vybraného modelu. Pokud máte délku chodidla na rozhraní dvou velikostí u modelu, je dobré vybrat u širšího chodidla tu větší, u užšího chodidla tu menší.

 

Struktura ponožky

Každá část ponožky má svoji specifickou funkčnost. Zesílená pata a špice pomohou tlumit dopad, zlepšují odpružení ponožek a zpevňují tyto části proti prodření. Naopak na nártu by měl být materiál nebo struktura umožňující rychlý a spolehlivý odvod vody z pokožky. Bezešvé ponožky, nebo ponožky s plochým švem dokážou předejít otokům a odřeninám. Vysoký komfort nabízí nohám i anatomická úprava, kdy je ponožka pletená vícevrstvou technologií, zvláště na levou i pravou nohu. Některé ponožky mají ve své konstrukci založeno stažení a fixaci kotníku nebo achilovky, jiné mají protiskluzový streč, který zabrání ponožce posouvání v obuvi. Co nejnižší míra tření ponožky v botě vás ochrání před nepříjemnostmi, stejně jako dobré odpružení a odvod vody.

 

Vhodné ponožky na běhání

Přidat komentář

Zatím žádné komentáře.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přidat recenzi